Kdo je dula a čím vám u porodu pomůže

Slovo dula pochází z řečtiny a označuje "pečovatelku", zkušenou ženu, která pečuje o ženu v období těhotenství a je její psychická i fyzická podpora.

Kdo přesně je tedy dula a jak Vám já jako dula u porodu mohu pomoci? Dula je speciálně vyškolená žena, která se s Vámi seznámí již během těhotenství, a vy s ní můžete konzultovat všechny své obavy, starosti, problémy i radosti. To znamená, že dula vás u porodu zná, ví o vašich slabých a silných stránkách, a může s vámi již během těhotenství pracovat. Nejste pro ni cizí žena.
Já osobně ovládám masáže na uvolnění křížových bolestí i celkové bolesti u porodu. Znám polohy pro maminku, aby se ji ulevilo a miminko mohlo správně sestupovat. Znám byliny, které vám můžu doporučit jako pomoc při mnohých obtížích. Používám aromaterapii jako nedílnou součást péče o ženu a využívám její kouzelnou moc k podpoře kontrakcí, ke zvládnutí bolesti, proti únavě atd. Také často využívám techniky rebozo, okrajově používám i homeopatii, a velice ráda zařazuju do péče o ženu před, po a během porodu Bachovy esence. Využívám občas i moxování, akupresurní body tad... Mnoho dul používá i jiné možnosti tzv. alternativní medicíny.
Dula velice dobře ovládá práci s tělem, a tak vás může překvapit jak je kreativní a důmyslná a dokáže Vám pomoci při porodu vymyslet nejen úlevnou polohu, ale dokáže díky vašemu tělu a vaší otevřené mysli mnohem víc.... Dýchá s vámi, odfukuje i zpívá...
Samozřejmostí je usnadnění komunikace mezi zdravotnickým personálem a vámi.
Nejsme agresivní bojovnice, vždy se snažíme, aby váš porod plynul dobře, a vy se cítila co nejlépe, ale respektujeme zdravotnický personál.
Po porodu je dula vaší rodinnou oporou. Pomůže Vám s kojením, zkontroluje jak se vaše tělo s porodem vypořádává a já ráda ukazuji i jednoduché cviky na posílení pánevního dna.
Každá dula je nápomocna s péčí o miminko, když si nebudete vědět rady. Osobně, pokud maminka chce, učím i jednoduchou masáž miminka a jednoduché šátkové úvazy, díky kterým můžete miminko nosit už od prvních dní.
Tím samozřejmě náš vztah s maminkou nekončí, maminka se na nás může kdykoliv obrátit, když si nebude vědět sama s čímkoliv rady a my ji, pokud to bude v našich silách, rády poradíme, nebo doporučíme někoho, kdo ji pomůže.

Tímto vším se duly liší od porodních asistentek. V péči porodní asistentky můžete být také po celou dobu těhotenství. Může vás tak lépe poznat a vy víte co od ní můžete očekávat a naopak i ona od vás. To se ovšem děje bohužel velmi zřídka a často se se svou porodní asistentkou ženy setkávají až v porodnici.
Porodní asistentka má u porodu velmi důležitou roli. Dohlíží na to, aby porod plynul dobře, aby se vám i miminku dařilo dobře, a nebyli jste v ohrožení života. Ona je zdravotník a dohlíží na porod ze zdravotnického hlediska. Tam, kde u porodu končí práce duly, začíná práce porodní asistentky. Ona nejlépe ví co je potřeba dělat ve fázi druhé a třetí doby porodní. Pokud dojde k poranění, často dnes už i v porodnici, zašívá rány.
K profesi porodní asistentky toho patří samozřejmě mnohem víc. Jsou to vzdělané ženy, které svým porodním vzděláním jsou na stejné, ne-li často i vyšší úrovni než lékaři porodníci. Jsou velice nedoceněné a věřím, že svou práci vykonávají jak nejlépe dovedou. Jen škoda, že jich tak málo pracuje soukromě. Já osobně si porodních asistentek moc vážím. Je úžasné jak se tyto dvě profese, duly a porodní asistentky, mohou doplňovat, což je nejvíce vidět u domácích porodů...

Obě profese jsou velmi důležité a i když se zdánlivě prolínají, každá má svou nezastupitelnou roli.

VÍCE O PRÁCI DULI SE MŮŽETE DOZVĚDĚT V TOMTO VIDEU.....